میلگردهای تولید کارخانجات اصفهان | برج‌آهن

1400/12/8

694

میلگردهای تولید کارخانجات اصفهان | برج‌آهن

میلگردهای تولید کارخانجات اصفهان

استان اصفهان از استان‌های مرکزی ایران است که مرکز آن، شهر اصفهان می‌باشد. استان اصفهان ششمین استان پهناور، سومین استان پرجمعیت ایران و رتبه اول شهرنشینی کشور را دارد. اصفهان بیشترین استان‌های همسایه را در کنار خود دارد که از شرق به استان‌های یزد و خراسان جنوبی، از شمال به استان‌های سمنان، قم و مرکزی، از غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال و بختیاری، از جنوب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود است لذا علاوه بر کیفیت محصولات قرار گرفتن این استان در منطقه استراتژیک باعث شده این استان قطب تولید آهن وفولاد در ایران باشد.

کارخانه های تولید میلگرد اصفهان

1-کارخانه فولاد ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان قدیمی ترین  وجز بزرگترین کارخانه های تولید کننده فولاد صنعتی و ساختمانی و فلزات با ظول بلند(طویل)

ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگترین تولید کننده محصولات طویل در خاورمیانه است که با ظرفیت ۳ میلیون و ۶۰۰ هزارتن فولاد ، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال ۱۳۵۰ به بهره برداری رسید .این کار خانه که در جنوب غربی استان اصفهان قرار دارد ، نقش مهمی در شکل گیری دیگر صنایع فولادی ایران ایفا نمود و به همین دلیل ، لقب مادر صنعت فولاد کشور را دارد .

از لحاظ تولید و کشف وشناخت فولاد ایران در طول تاریخ پابه پای کشورها وتمدنهای پیشرفته دنیا پیش رفته است اما با پشرفت کشورهای صنعتی دنیا  همچون روسیه و اوکراین وآلمان و... در زمینه تجهیزات و تکنولوژی تولید و افزایش نیاز داخلی به فولاد,ایران جزء کشورهای وارد کننده فولاد به خصوص از روسیه در سه قرن اخیر قرار گرفت.که همین موضوع باعث ایجاد زمینه فکری احداث کارخانه ای همچون کارخانه ذوب آهن امروزی در زمان قاجارشد.که با توجه به وجود مشکلات مالی کشور در زمان قاجار وبعضی از مشکلات سیاسی داخلی وخارجی احداث این کارخانه محقق نگردید.تا اینکه در دی ماه سال 1344 طی توافقی بین ایران و شوروی سابق و تصویب مجلس احداث کارخانه ذوب آهن کلید خورد.پیرو این توافق ومصوبه مجلس قراردادی بین شرکت ملی ذوب آهن ایران وشرکت تیازپروم اکسپورت شوروی منعقد گردید مبنی بر تهیه طرح اولیه کارخانه و تجیز کارخانه و معادن سنگ آهن و سنگ آهک وزغال سنگ .وبا توجه محدودیت های مالی شرکت شوروری و شرکت ملی ذوب آهن وکمبود مواد اولیه تولید فولاد, ظرفیت کارخانه حدود  فقط نیم ملیون تن در سال تعییین شد.

پیرو این قرارداد وبعد ازمطالعه زمین شناسی,لرزه خیزی,دسترسی به منابع آبی و انرژی, مواد خام واولیه وراههای ارتباطی استان اصفهان توسط کارشناسان شوروی وایرانی منطقه طبس برای احداث کارخانه تعیین و مورد موافقت طرفین قرار گرفت.

میلگرد ذوب آهن اصفهان
میلگرد ذوب آهن اصفهان به مانند سایر کارخانه های تولید میلگرد به دوصورت آج دار وساده به بازار عرضه می شود وطبق طبق استاندارد ملی ایران به شاره3132 به بازارعرضه می شود.همچنین میلگرد آج دار ذوب آهن اصفهان به دو صورت آج یکنواخت وآج دوکی تولید می شود.

 

میلگرد ذوب آهن اصفهان

ابعاد ووزن میلگردهای ساده وآجدار کارخانه ذوب آهن اصفهان

درمیلگردهای ساده اختلاف بین حداقل وحداکثرقطر در فاصله 70 درصدی دامنه تلورانس می باشد.

جدول ترکیب شیمایی میلگرد ذوب آهن اصفهان

 


جدول مشخصات مقاومت کششی وخمشی ونقطه تسلیم میلگردهای کارخانه ذوب اصفهان

 جدول مشخصات مقاومت کششی وخمشی ونقطه تسلیم میلگردهای کارخانه ذوب اصفهان

 

جدول مشخصات وزن وابعادمفتول کلافی تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان

جدول مشخصات وزن وابعادمفتول کلافی تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان

 


2-کارخانه فولاد کویر کاشان
مجتمع فولاد کویرکاشان را میتوان به عنوان بزرگترین تولیده کننده میلگرد کشوردانست وهمچنین از لحظا تولیدمیلگردهای کلاف رتبه یک در کشوررا داراست.مجتمع کویرکاشان جزمعدود کارخانه هایی در کشور می باشد که صرفا به واسطه متخصصان داخلی به تولید حدود 40 گریدفولادی دست یابد.این کارخانه (مجتمع)که بزرگترین تولید کننده میلکرد کلافی وشاخه ای می باشد توانسته حدود 11 دردصد از میلگرد مصرفی داخلی را به خود اختصاص دهد.مجتمع فولادکویرکاشان که صرفا با تولید محصولات ساختمانی به بهره برداری رسید که با تحلیل مشاوران این مجتمع و شناخت دقیق بازار اقدام به تولید محصولات فولادصنعتی نمود.که با توجه به پیشرفت روزافزون صنعت ساختمان دیری نمی پاید که میلگردهای پیش تنیده با مقاومت بالا ووزن کمتر جای میلگردهای آجدار را خواهد گرفت که از این رو این محصولات در چشم انداز آینده این کارخانه قرار دارد.
مجتمع فولاد کویرکاشان میلگردهای با گریدهای A4 A3 A2 A1 به صورت کلافی و شاخه ای طبق جدول زیر تولید وبه بازار کشور اراِئه می دهد.

 

میلگردهای با گریدهای A4 A3 A2 A1

 

 جدول مشخصات مقاومت کششی وخمشی ونقطه تسلیم میلگردهای مجتمع کویرکاشان

 

 

3-کارخانه قائم پروفیل رازی

شرکت قائم پروفیل رازی درسال 1387 در استان اصفهان وشهرک صنعتی رازی احداث گردید این شرکت کار خود را با فاز اول در سال 1390 شروع کرد که سالانه حدود 52000 تن محصولات نورد سرد به بازار ارائه داد که دارای خط تولید لوله و پروفیل وتولید ورق های از ضخامت یک الی شش میلی متر بود.ودر سال 1395 فاز دوم شرکت موردبهره برداری قرار گرفت که دارای پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا می باشد.

کارخانه قائم پروفیل رازی میلگردهای از سایز 8 تا 40 میلی متر طبق استانداری بین المللی تولید می کند و سالیانه حدود 35000 تن ظرفیت تولید این کارخانه می باشدوهمچنین تولیدات لوله و پروفیلاین کارخانه  از ضخامت 0.8تا 16 میلی متر میباشد. وبا توجه به فراروانی و کیفیت بالای محصولات این کارخانه به حدود 10 کشور اروپایی و آسیایی صادر می شود.

میلگردهای تولیدی کارخانه قائم پروفیل رازی

A1

A2

A3

 

4-مجتمع فولاد کیان کاشان

مجتمع فولاد کیان کاشان در دی ماه سال 1380در منطقه شهرک صنعتی امیرکبیر استان اصفهان  موردبهره برداری قرار گرفت که درسال 1394 خظ تولید میلگرد این کارخانه آغاز به فعالیت کرد.میلگردهای تولیدی مجتمع فولاد کیان کاشان طبق آیین نامه استاندارد ملی  در سه گرید ساده و A2 و A3 می باشد ودر سایزهای 8 تا 40 به بازار ارائه می شود.مجتمع کویر کاشان محصولات خودرا هم در قالب بورس و هم فروش مستقیم به مصرف کننده به بازار ارائه می دهد. لازم به ذکر می باشد مجتمع فولاد کیان کاشان پیشتاز در فروش محصولات وقطعات خودرو می باشد.میلگرد های گرید A3 مجتمع کویر کاشان دارای مقاومت کششی حدود 6000 کیلوگرم سانتیمتر مربع و مقاومت تسلیم حدود 4000 کیلوگرم برسانتی مترمربع می باشد. که در مقایسه با میلگردهای گرید A2 تولید همین کارخانه حدود 1000 کیلوگرم برسانتی مربع مقاومت کششی و تسلیم بالاتری دارد.نحوه تشخیص محصولات این کارخانه از سایر کارخانه ها هک کلمه KIAN  در محصولات این کارخانه می باشد که به راحتی قابل تشخیص می باشد.

 

دیگر مطالب پربازدید در فروشگاه آهن‌ آلات برج‌ آهن:

 

ورق استیل 304 - Stainless Steel 304 Sheet